Jaką piłę formatową kupić do warsztatu stolarskiego?

Robland Z400-X1

Piła formatowa jest jedną z podstawowych maszyn do obróbki drewna. Doskonale sprawdzi się w małych warsztatach oraz w dużych przedsiębiorstwach na liniach produkcyjnych. Niewątpliwie przyśpieszają prace i czynią ją bardziej precyzyjną. Dodatkowo, ze względu na swoje szerokie możliwości cięcia, możemy nią ciąć nie tylko lite drewno, ale i również płyty drewnopochodne (na przykład płyty OSB, PCV, MDF, czy panele ABS). W tym artykule dowiesz się jaką piłę formatową kupić do swojego warsztatu oraz no co musisz zwrócić uwagę podczas jej zakupu.

Piła formatowa – charakterystyka

Dzięki pomocy piły formatowej możemy bez problemu nadać obrabianemu materiałowi wybrany przez siebie kształt oraz format. Szeroki stół roboczy pozwala na cięcie dużych blatów i desek. Formatówka do drewna, bo tak też jest często nazywana, charakteryzuje i się nieruchomą tarczą – możemy regulować jej wysokość, natomiast obraca się ona w miejscu. Maszyny te umożliwiają cięcie poprzeczne, wzdłużne oraz pod kątem. Bardziej zaawansowane piły oferują dodatkowo formatowanie, nacinanie wypustów lub wycinanie określonych fragmentów ze środka materiału. Kolejną zaletą jest możliwość obróbki drewna o różnej twardości. Obrabianym materiałem może być sosna, dąb, jesion, jak i płyty wiórowe, sklejki oraz inne materiały o zbliżonych właściwościach.

piła formatowa do drewna
piła formatowa

Elementy na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu piły

Podczas zakupu formatówki warto zwrócić uwagę na wózek ruchomy (powinien się poruszać lekko, bez żadnych przeskoków, a dzięki odpowiedniemu użebrowaniu nie będzie uginał się podczas nacisku). Podstawowe modele wózków bazują na dwóch systemach posuwu: na rolkach i łożysku kulkowym. Ich modyfikacje zależne są od danego producenta. Agregat piły formatowej powinien przede wszystkim posiadać zwartą konstrukcję. Najlepszym wyborem będą agregaty odlewane z żeliwa i montowane na specjalnych łożach. Podczas podnoszenia i pochylania nie będą powodować drgań i wibracji, które mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość pracy. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest podcinacz. Podcinacz jest małą piłą, która wykonuje pierwsze cięcie pod spodem płyty. Dzięki niemu powierzchnia cięcia jest pozbawiona jakiejkolwiek nierówności. Kluczowym elementem jakości pracy jest możliwość regulacji na płaszczyznach góra, dół oraz na boki. W ramie bocznej należy sprawdzić jej suport. Zbyt ciasny lub luźny nie gwarantuje płynności posuwu i może spowodować drgania.

felder K 900S
piła formatowa Felder K 900S

Jaką piłę formatową kupić do Twojego warsztatu?

Podczas wyboru piły formatowej zacznij od określenia kwoty jaką chcesz przeznaczyć. Ceny maszyn sięgają nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego dobrą alternatywą pozostaje zakup używanej formatówki. Nasza firma oferuje szeroki wybór maszyn, w tym pił formatowych. Używamy maszyn tylko renomowanych marek. Świadczymy usługi profesjonalnego serwisu okleiniarek, pił formatowych. Zapraszamy do kontaktu!

 

 

X