Okleiniarka do płyt meblowych – na co zwrócić uwagę?

okleiniarka

Okleiniarka do płyt meblowych jest stosowana na szeroką skale w przemyśle meblarskim. Dzięki możliwościom jakie stwarza możemy cieszyć się pięknymi meblami. Wykorzystuje się je do oklejania wąskich powierzchnie płyt MDF, płyt wiórowych, tar­ci­co­wych, czy płyt z tworzywa sztucznego. Najczęściej przyklejanym materiałem jest obrzeże z tworzywa ABS lub PCV o różnej szerokości i grubości. Dzięki praktycznemu wykorzystywaniu okleiniarek możemy zakryć mało estetyczne brzegi płyt meblowych.

Na co zwrócić uwagę wybierając okleiniarkę do swojego zakładu?

Podstawowymi elementami, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru okleiniarki to: docisk obrzeża, posuw elementu oraz rodzaje agregatów obróbczych. Posuw elementu przeprowadza się na dwa sposoby – górny i dolny. Górny pas porusza się na rolkach, które służą również do jego napięcia. Aby ułatwić sprawne przesuwanie się elementu, najczęściej na stole zainstalowane są wałki lub rolki. Dolny posuw na pasie lub na łańcuchach gwarantuje lepsze podawanie. Ważnym elementem każdej okleiniarki jest docisk nałożonego już obrzeża. Precyzyjną obróbkę umożliwia odpowiednia ilość, ułożenie, regulacja i średnica rolek dociskowych. Do wysokiej jakość obróbki obrzeża potrzeba podstawowych agregatów obróbczych, którymi są: agregat klejowy, podcinający i frezujący wzdłużnie. Zadaniem agregatów klejowych jest nałożenie kleju na krawędzie lub obrzeża, podać obrzeże, a następnie wstępnie je dociąć i docisnąć do formatki. Agregat docinający może występować pod postacią gilotyny lub dwóch piłek. Zaletą gilotyny jest precyzyjne odcięcie obrzeża bez uszkodzenia prostopadłej krawędzi. Niestety w porównaniu z pojedynczą piłką, nie ma możliwości precyzyjnego odcięcia grubszego obrzeża przy wysokich krawędziach. Agregat frezujący wzdłużnie odpowiada za zabranie nadmiaru obrzeża z dołu i z góry elementu. Przy cienkich obrzeżach nadaje fazkę, zazwyczaj pod kątem 15 stopni, a przy grubszych obrzeżach pracuje z promieniem.

Okleiniarki prostoliniowe i krzywoliniowe

Każda okleiniarka do płyt meblowych różni się od siebie przede wszystkim zakresem możliwości i zastosowań. Okleiniarki prostoliniowe wykorzystuje się najczęściej w niewielkich zakładach stolarskich, gdzie nie potrzebne jest wykorzystanie dużej prędkości produkcji i nie obrabia się dużych ilości materiału. Są to maszyny o mniejszej auto­ma­ty­za­cji. Ogromną zaletą są jej gabaryty. Maszyny te nie zajmują dużo miejsca i są bardzo proste w obsłudze. Znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim przy oklejaniu powierzchni prostych, jak na przykład krawędzi płyt meblowych. Okleiniarki krzywoliniowe wykorzystuje się przy powierzchniach o wąskich, nieregularnych kształtach oraz kiedy wymagana jest wysoka precyzja.

 

X