...

Pilarka formatowa – przeznaczenie i charakterystyka

Piła formatowa Altendorf

Pilarka formatowa to podstawowa maszyna każdego warsztatu stolarskiego. Urządzenie posiada szerokie możliwości cięcia nie tylko litego drewna, ale i płyt drewnopochodnych takich jak MDF, PCV, OSB i paneli ABS. Za jej pomocą nadajemy odpowiedni kształt i wielkość obrabianemu materiałowi. Co więcej sprawdzi się do obróbki drewna o różnej twardości, na przykład jesionu, dębu, sosny, czy sklejki.

Do czego służy pilarka formatowa?

Pilarka formatowa zaliczana jest urządzeń tnących tarczowo. Dzięki niej możemy dokonać cięcia materiału w dowolnym kierunku: skośnego, poprzecznego lub wzdłużnego. Dodatkowo bardzo dobrze radzi sobie z obróbką drewna o różnej twardości – od litego drewna po różnego rodzaju płyty wiórowe, fornirowe, czy laminowane. Przed zakupem piły przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość stołu, średnicę tarczy i moc silnika. Rozmiar stołu dobieramy pod względem wielkości obrabianych elementów. Natomiast moc silnika musi być odpowiednia wysoka, aby nie doszło do postrzępień twardego materiału. Coraz to popularniejszym rozwiązaniem jest dołączenie podcinaka, czyli dodatkowej piłki. Podcinak znajduje się przed główną tarczą, jest szerszy i obraca się w przeciwnym kierunku. Dzięki temu wstępnie nacina materiał obrabiany, a następnie główna piła docina krawędź. Otrzymujemy w ten sposób precyzyjnie wycięty brzeg. Obecnie, współczesne piły posiadają wiele udogodnień w postaci czytników magnetycznych, systemów regulacji ustawienia kąta, ustawienia wysokości tarczy itp. Usprawnia to szybkość pracy oraz zwiększa jej bezpieczeństwo. Pilarka formatowa najczęściej jest wykorzystywana do produkcji elementów mebli, drzwi, zadaszeń, tarasów lub elementów stolarki okiennej.

piła do drewna
Altendorf F 45

Czym charakteryzują się pilarki formatowe?

Pilarki formatowe od innych pił tarczowych wyróżnia między innymi:

  • stół roboczy z liniałem,
  • podcinacz,
  • agregat piły (najczęściej jest odlewany z żeliwa i montowany na specjalnych łożach, dzięki temu podczas pracy nie będą pojawiać się drgania, które mogą niekorzystnie wpłynąć na dokładność cięcia),
  • rama boczna (w budowie ramy najważniejszym elementem jest tzw. suport. To on odpowiada za sposób przesuwania materiału podczas cięcia),
  • wózek ruchomy (budowa wózków opiera się na dwóch systemach posuwu: rolkach i łożysku kulkowym. Aby zapewnić wysoką jakość cięcia, wózek powinien przesuwać się lekko i płynnie).
X
Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.