...

Jaką okleiniarkę kupić do warsztatu stolarskiego?

Okleiniarka Brandt HOMAG EDGETEQ S-200

Okleiniarki są niezbędnymi maszynami w wielu zakładach przemysłowych. Jak sama nazwa wskazuje służą do oklejania. Najczęściej są wykorzystywane w warsztatach produkujących meble z płyt pilśniowych, które wymagają nałożenia okleiny ze względu na ich mało atrakcyjne wykończenie. W tym celu zazwyczaj stosuje się różnego rodzaju taśmy, obrzeża lub doklejki z drewna. Maszyna może służyć do oklejania elementów prostoliniowych, jak i elementów krzywoliniowych. Dzięki niej otrzymamy estetyczne, gładkie krawędzie. Jednak jaką okleiniarkę kupić do swojego warsztatu? To zależy. Wybierając swoją maszynę warto jednak zwrócić uwagę między innymi na łatwość obsługi, powtarzalność wymiarową oraz precyzje obróbki.

Okleiniarka Brandt HOMAG EDGETEQ S-200
Brandt HOMAG EDGETEQ S-200

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okleiniarki?

Na rynku dostępnych jest wiele maszyn do obróbki drewna – w tym okleiniarek do płyt meblowych. Więc jaką okleiniarkę kupić? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na: docisk obrzeża, posuw elementu oraz rodzaje agregatów obróbczych, które są dostępne w standardzie maszyny. W okleiniarkach wyróżnia się dwa rodzaje posuwu: górny pas posuwu (porusza się na rolkach, które służą również do jego napinania) oraz dolny pas posuwu (odbywa się na pasie lub na specjalnym łańcuchu). Dolny pas gwarantuje dużo precyzyjniejsze podawanie elementu, z kolei górny jest dużo tańszy i stosowany jest w mniejszych okleiniarkach. Drugim, ważnym elementem jest docisk obrzeża. Ilość rolek dociskowych oraz ich odpowiednie ułożenie i regulacja mają bardzo ważny wpływ na precyzyjną obróbkę materiału. Zwłaszcza podczas pracy z grubszymi lub bardzo delikatnymi obrzeżami, gdzie ustawienie odpowiedniej siły docisku jest kluczowe. Prawidłowy docisk pozwala na dokładne przyklejenie okleiny. Podczas zakupu okleiniarki warto też zwrócić uwagę na cenę. Nowe okleiniarki do płyt meblowych są drogie. W zależności od wyposażenia ceny idą znacznie w górę. Dlatego dobrą opcją jest zakup używanych maszyn.

okleiniarka felder
okleiniarka do płyt meblowych

Jaką okleiniarkę kupić – ręczna czy automatyczna?

Okleiniarki do drewna wyróżniają się typem pracy oraz właściwościami, dlatego możemy wyróżnić okleiniarki ręczne oraz automatyczne. Manualna doskonale sprawdzi się przy oklejaniu kątów wewnętrznych oraz powierzchni krzywoliniowych. Okleiniarka ręczna charakteryzuje się wysoką precyzją i małymi gabarytami. Natomiast minusem może okazać się dłuższy czas pracy, w porównaniu z automatyczną okleiniarką. Okleiniarka automatyczna jest doskonałym narzędziem od oklejania dużych powierzchni, szczególnie tych prostoliniowych.

 

 

X
Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.