Wyposażenie stolarni – jak urządzić swój warsztat stolarski?

kompletne wyposażenie stolarni

Na jakie wyposażenie stolarni powinniśmy zwrócić uwagę, gdy chcemy założyć swój własny warsztat? Co przyda się w  naszej stolarni, gdy będziemy chcieć hobbistycznie, czy bardziej profesjonalnie, zajmować pracą przy obróbce drewna? Tak naprawdę wybór odpowiednich narzędzi i maszyn zależy od tego czym najczęściej będziemy się zajmować. Wyposażenie stolarni różni się w zależności od jego przeznaczenia. Warto jednak zwrócić uwagę na podstawowe elementy, które zdecydowanie mogą usprawnić i ułatwić Ci pracę. Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni i podstawowe narzędzia to postawa. W tym artykule postaramy się wymienić najważniejsze informacje na ten temat.

Przygotowanie pomieszczenia pod warsztat stolarski

W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się odpowiednim przygotowaniem miejsca pod warsztat stolarski. Prawidłowa wentylacja to postawa. Podczas obróbki drewna zawsze będziemy mieć do czynienia z pyłem, który przy dłuższym kontakcie będzie dla nas szkodliwy. Dopilnujmy, aby pomieszczenie posiadało duże okna, żeby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Warto również zainwestować w specjalne odciągi trocin, które z pewnością ułatwią nam prace. Wyposażenie stolarni to nie tylko maszyny do drewna, ale także wszelkie udogodnienia. Dlatego warto wcześniej rozplanować przestrzeń i wyznaczyć odpowiednie miejsce na różne regały, szafki, szafki na kółka, stabilny stół roboczy, czy haki. Pamiętaj! Dobre oświetlenie to podstawa. Zadbaj o wystarczającą ilość światła, najlepiej o naturalnej barwie i rozplanuj rozmieszczenie wszystkich  gniazdek elektrycznych. Nie zapomnij również o aktualnych przepisach BHP (min. zadbaj o apteczkę).

warsztat stolarski
wyposażenie stolarni

Wyposażenie stolarni dla hobbystów i zawodowców

Jeżeli mamy już odpowiednio przygotowane miejsce pracy, możemy zająć się wyposażeniem stolarni w podstawowe narzędzia i maszyny do obróbki drewna. Najpopularniejsze maszyny do zawansowanych prac w drewnie to: piły formatowe do drewna, szlifierki, frezarki, okleiniarki do krawędzi, czy tokarki. Oczywiście w małych warsztatach, czy w celach hobbystycznych możemy równie dobrze użyć pił ręcznych, stołowych, taśmowych, czy ukośnych. W żadnej stolarni jednak nie obejdziemy się od wiertarki, dzięki której możemy wywiercić otwory (podczas precyzyjnej pracy najlepiej wybrać wiertarki poziome do długich otworów). Nie zapomnij również o podstawowych narzędziach ręcznych typu kątowniki, dłuta, młotki, liniały, czy poziomice.

X