Okleiniarka z frezem wstępnym – zalety

Głowice diamentowe

Okleiniarka z frezem wstępnym to niezawodna maszyna, która powinna znajdować się w każdym zakładzie stolarskim. Okleiniarki te mają za zadanie zlikwidować wyszczerbienia na powierzchni obrabianego materiału jakie powstają na początku procesu produkcji. Uzyskany element po obróbce wygląda bardziej estetycznie, w porównaniu po oklejaniu na maszynie bez agregatów frezujących. Wybierając okleiniarkę z frezem wstępnym mamy gwarancje lepszej jakości naszej pracy.

Okleiniarki z frezowaniem wstępnym, czy bez?

Okleiniarki możemy podzielić na dwie grupy – bez wstępnego frezowania i ze wstępnym frezowaniem. Na którą się zdecydować? Przede wszystkim maszyny bez wstępnego frezowania są mniejsze i  zdecydowanie tańsze. Jest to dobra opcja na początek, kiedy nie możemy zainwestować w droższy sprzęt. Natomiast, okleiniarka z frezem wstępnym może zdecydowanie przyśpieszyć i usprawnić naszą pracę, co jest niezwykle cenne przy masowych produkcjach. Dodatkowo zmniejszamy ryzyko wyszczerbień na obrabianym materiale, likwiduje potencjalne wykruszenia laminatu lub foli, które mogą pojawiać się po cięciu na pilarce, czy podczas transportu. Okleiniarki z agregatem frezującym w szczególności są wybierane do produkcji mebli.

Głowice diamentowe
frez Felder G580

Frezy przeciwbieżne i współbieżne

Podczas frezowania, obróbki skrawania drewna, zawsze otrzymamy wióry. Możemy nadać pożądany kształt drewnu lub materiałom drewnopochodnym, np.: wyrównanie powierzchni, rowkowanie, czopowanie, itp. Okleiniarka zazwyczaj wyposażona jest w dwa frezy wstępne. Pierwszy z nich  pracuje przeciwbieżnie, a drugi współbieżnie. Obróbka skrawaniem współbieżnym (tak zwana „dochodząca”) polega na obróbce drewna, gdzie kierunek posuwu jest zgodny z kierunkiem obrotów narzędzia. Natomiast obróbka skrawaniem przeciwbieżnym (tak zwana ,,tradycyjna”) zachodzi, gdy materiał jest przesuwany po stole obrabiarki w kierunku przeciwnym do ruchu obrotowego. Podczas pracy zawsze pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie. Drewno posiada zróżnicowaną budowę, dlatego należy uważać na ewentualne odrzuty lub wciągania obrabianego elementu przy posuwie ręcznym.

Okleiniarka z frezem wstępnym – jakie frezy wybrać?

Okleiniarka może być wyposażona we frezy: frezy HM, głowice HM na wymienne nożyki, frezy diamentowe (najpopularniejsze frezy do frezowania wstępnego, tańsza alternatywa głowic aluminiowych) lub głowice aluminiowe z DIAmentowymi wymiennymi ostrzami (zdecydowanie droższe, zapewniają mniejsze zużycie prądu, łatwy montaż, cicha praca).

X