...

Szlifierka do drewna – jaką wybrać?

Szlifierka do drewna

Szlifierka do drewna to podstawowe narzędzie każdej stolarni. Jak sama nazwa wskazuje, służy do szlifowania danej powierzchni. Jest to tak zwana obróbka skrawaniem, która polega na ścieraniu pewnej warstwy materiału. Dzięki temu uzyskujemy piękną, gładką powierzchnie, a cała praca przebiega szybko, wygodnie i przede wszystkim bezpiecznie. Maszyny te służą do obróbki końcowej, gdzie drewno jest późnej odpowiednio przygotowane do montażu, czy lakierowania. Wybór odpowiedniej szlifierki do drewna może nie być jednak taki prosty, ponieważ urządzenia te znacznie różnią się od siebie parametrami.

Szlifierka do drewna – na co zwrócić uwagę?

Aby dokonać dobrego zakupu należy wybrać maszynę dostosowaną do rodzaju pracy wykonywanej w stolarni, dlatego zawsze warto wziąć pod uwagę najważniejsze parametry danej szlifierki. Przede wszystkim przyjrzyjmy się mocy – im jest ona większa, tym praca jest wydajniejsza (większa moc szlifierki zdecydowanie sprawdzi się z twardym drewnem). Następnie sprawdźmy, czy maszyna posiada regulacje prędkości. Funkcja ta ułatwi i usprawni naszą pracę, gdy mamy do czynienia z różnymi typami drewna lub jesteśmy dopiero osobami początkującymi i nie mamy takiej wprawy ze szlifierką.

Szlifierka do drewna jaką wybrać
Szlifierka do drewna

Zwróć także uwagę na liczbę oscylacji. Wartość ta jest podawana w liczbie oscylacji na minutę, która wpływa na jakość szlifowania. Im jest ona wyższa, tym szlifierka do drewna jest dokładniejsza. Zastanów się również nad rozmiarem stopy. Im jest ona większa tym szybciej wykonamy daną czynność. Pamiętajmy jednak, że duży rodzaj stopy może być niewygodny przy szlifowaniu mniejszych elementów lub powierzchni z trudno dostępnymi miejscami. Warto sprawdzić, czy dana szlifierka posiada systemy eliminujące pył. Nie jest to konieczny parametr, ale znacznie ułatwi nasza prace w trakcie obróbki.

Rodzaje szlifierek do drewna

  • Szlifierka taśmowa – obróbka drewna zachodzi w linii prostej przy użyciu taśmy ściernej, która przesuwa się na specjalnych wałkach. Kontrole nad obróbką posiadamy poprzez dobór szerokości taśmy oraz ustawianie prędkości przesuwu. Zazwyczaj ten rodzaj szlifierek wykorzystywany jest w profesjonalnych zakładach stolarskich.
  • Szlifierka oscylacyjna – idealnie sprawdzi się przy polerowaniu dużych, płaskich oraz zaokrąglonych powierzchni. Jako, że posiada prostokątną stopę, sprawdzi się również do szlifowania narożników. Bardzo dobrze radzi sobie zarówno z miękkim, jak i z twardym drewnem.
  • Szlifierka typu „delta” – kształt stopy w kształcie greckiej litery delta sprawia, że maszyna doskonale sprawdza się przy szlifowaniu trudno dostępnych miejsc, w tym również elementów narożnych, czy wgłębień. Mały kształt stopy sprawia, że szlifierka sprawdzi się do szlifowania mniejszych elementów.
  • Szlifierka krawędziowa
X
Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.